Rejnoci (Batoidea)

jsou nadřádem příčnoústých paryb, zahrnující přes 500 druhů zařazených ve 13 čeledích. Jako rejnoci se také označují zástupci řádu Rajiformes, tedy praví rejnoci. Všichni jsou blízce příbuzní žralokům.

Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci.

Některé druhy (parejnok elektrický, rejnok ostnatý) jsou schopny vydávat silné elektrické výboje - jejich elektroplaxy fungují jako fyziologický elektrický zdroj. Jiné druhy jsou vybaveny jedovým ostnem. Jejich párové ploutve srůstají a tvoří lem těla, hřbetní ocasní ploutve zakrňují. Zašpičatělý okraj prsních ploutví tvoří křídla, ocas některých druhů je protažen v bičíkovitý výběžek. Na spodní straně těla je 5 žeberních štěrbin, čichové jamky a ústa. Avšak ne všichni rejnoci mají takovou stavbu těla, výjimku tvoří pilouni a zástupci čeledě pilohřbetkovití.
Rejnoci jsou dobří plavci, mnoho z nich je ale přizpůsobeno životu na dně. Jsou to noční živočichové, den tráví zahrabání v písku. Potravu si hledají u dna. Parejnok elektrický používá k lovu elektrické výboje, pilouni rypcem rozrývá dno a plaší drobné živočichy.

Zdroj: wikipedia

Rejnoci

člunař

Smrček

 

   

 

plavčík

David

   

 

plavčík

Pumi

 

   

 

plavčík

Slůně

 

   

 

Význam ikonek:

 

Zasvěcovací stezka Odvaha na vodě 
  Pěšinka Pidilidí Kormidlování WWIII
  Zkouška vlčat a žabiček  Vykrysení
Lodnická zkouška Potopení cizí lodi
Nováčkovská zkouška 

Zkouška Tří orlích per

  Bocmanská zkouška     
  Kormidelnická zkouška